top of page

100. urodziny Władysława Bartoszewskiego

Społeczność Warsaw Bilingual School Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej im. Profesora Władysława Bartoszewskiego obchody 100. rocznicy urodzin Patrona rozpoczęła już pod koniec ubiegłego roku.

Zapoczątkowało je grudniowe spotkanie online z Panem Marianem Turskim, który opowiedział nam między innymi o początkach swojej przyjaźni z Władysławem Bartoszewskim oraz zwrócił uwagę uczniów na dwie najważniejsze zasady, do których w swoim życiu stosował się Profesor: „jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie” oraz „prawda leży tam gdzie leży”.


Od stycznia najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznawali losy Patrona wsłuchując się w opowiadanie, napisane specjalnie dla nich przez jedną z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej. Grając w grę "Mali Powstańcy" poznawali realia wojenne, w których żył młody Władysław Bartoszewski. Swoje wyobrażenia o Patronie przelali na papier, tworząc niebywałą galerię portretów.

Starsi uczniowie pisali listy do Władysława Bartoszewskiego, w których opowiadali o ważnych dla nich kwestiach, takich jak ekologia, nienawiść w życiu społecznym i politycznym, a nawet wydarzenia sportowe. W swoich listach uczniowie prosili również Profesora o radę. Najciekawsze z listów, czytane przez autorów, zostały nagrane.

Urodziny Władysława Bartoszewskiego świętowaliśmy w szkole dzień wcześniej, w piątek 18 lutego. Z anegdot o Profesorze wiemy, że był On wielbicielem słodyczy. Dlatego też na urodzinach nie mogło zabraknąć tortu. Były też quizy i konkursy wiedzy o Profesorze. Nie zapomnieliśmy również o wizycie na Warszawskich Powązkach. Zarówno z okazji urodzin jak i rocznicy śmierci, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli na grobie Patrona wiązanki i zapalili znicze.


コメント