100. urodziny Władysława Bartoszewskiego

Społeczność Warsaw Bilingual School Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej im. Profesora Władysława Bartoszewskiego obchody 100. rocznicy urodzin Patrona rozpoczęła już pod koniec ubiegłego roku.

Zapoczątkowało je grudniowe spotkanie online z Panem Marianem Turskim, który opowiedział nam między innymi o początkach swojej przyjaźni z Władysławem Bartoszewskim oraz zwrócił uwagę uczniów na dwie najważniejsze zasady, do których w swoim życiu stosował się Profesor: „jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie” oraz „prawda leży tam gdzie leży”.


Od stycznia najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznawali losy Patrona wsłuchując się w opowiadanie, napisane specjalnie dla nich przez jedną z nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej. Grając w grę "Mali Powstańcy" poznawali realia wojenne, w których żył młody Władysław Bartoszewski. Swoje wyobrażenia o Patronie przelali na papier, tworząc niebywałą galerię portretów.

Starsi uczniowie pisali listy do Władysława Bartoszewskiego, w których opowiadali o ważnych dla nich kwestiach, takich jak ekologia, nienawiść w życiu społecznym i politycznym, a nawet wydarzenia sportowe. W swoich listach uczniowie prosili również Profesora o radę. Najciekawsze z listów, czytane przez autorów, zostały nagrane.

Urodziny Władysława Bartoszewskiego świętowaliśmy w szkole dzień wcześniej, w piątek 18 lutego. Z anegdot o Profesorze wiemy, że był On wielbicielem słodyczy. Dlatego też na urodzinach nie mogło zabraknąć tortu. Były też quizy i konkursy wiedzy o Profesorze. Nie zapomnieliśmy również o wizycie na Warszawskich Powązkach. Zarówno z okazji urodzin jak i rocznicy śmierci, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli na grobie Patrona wiązanki i zapalili znicze.