top of page

Święto Szkoły 2018


Prawie rok po nadaniu szkole imienia Profesora Władysława Bartoszewskiego spotkaliśmy się w Teatrze Kamienica aby uczcić Święto Szkoły. Oprócz grona pedagogicznego, uczniów i ich rodziców, w uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: rodzina, przyjaciele, współpracownicy Władysława Bartoszewskiego oraz przedstawiciele instytucji, z którymi Pan Profesor był związany.

Uroczystość poprowadził Grzegorz Nawrocki - aktor, dziennikarz, konferansjer, współorganizator i prowadzący Debaty Oxfordzkie w Teatrze Polskim.

Staraliśmy się pokazać jak ogromny wpływ na codzienną działalność szkoły ma jej Patron - Władysław Bartoszewski i jak bardzo staramy się realizować jego ideały. Miało to również odzwierciedlenie w przedstawieniu przygotowanym przez uczniów, które nawiązywało do haseł: warto pomagać innym, warto poznawać świat i innych ludzi, warto się różnić...

Podczas uroczystości odbył się również niezwykły panel dyskusyjny. Zaproszeni goście: Elżbieta Sobótka, Władysław Teofil Bartoszewski, Jacek Taylor i Marcin Barcz odpowiadali na zadawane przez uczniów pytania, dotyczące życia i upodobań Władysława Bartoszewskiego. Usłyszeliśmy interesujące opowieści i anegdoty o Profesorze i mieliśmy okazję do obejrzenia wielu ciekawych zdjęć.

A tak naszą uroczystość relacjonuje Marcin Barcz, wieloletni współpracownik Władysława Bartoszewskiego:

"Muzyka hiphopowa, barwne tańce egzotyczne, scenki rodzajowe w różnych językach i niezwykłe opowieści przyjaciół pobrzmiewały w piątek 18 maja 2018 r. ze sceny stołecznego teatru Kamienica (al. Solidarności 93), gdzie z werwą, rozmachem i energią godną osoby Patrona odbyło się Święto Warsaw Bilingual School Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej imienia Władysława Bartoszewskiego.

Po części oficjalnej (w ramach której przedstawiono m.in. osiągnięcia szkoły w minionym roku) odbyła się prezentacja artystyczna – przedstawienia uczniów nawiązujące do haseł: warto pomagać innym, warto poznawać świat i innych ludzi, warto się różnić. Scenki odegrane zostały w językach francuskim, niemieckim, hiszpańskim i angielskim. „I widzicie? Jesteśmy w stanie porozmawiać ze sobą z każdym, nawet na najdalszym krańcu świata!” – podsumowali młodzi artyści.

Następnie, w panelu dyskusyjnym zaproszeni goście odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów. Elżbieta Sobótka, Władysław Teofil Bartoszewski, Jacek Taylor i Marcin Barcz zmagali się z zagadnieniami o ważnej i szerokiej tematyce – zadawano m.in. pytania o ulubione przedmioty szkolne Patrona (polski, historia i geografia), o jego poczucie humoru (lubił śmiać się z siebie), sympatię do dzieci (wolał rozmowy z ciekawymi świata dziećmi, niż z „poważnymi” dorosłymi, których niczego się już nie nauczy), prawo jazdy (nie posiadał, ale wiele czasu spędzał podróżując samochodem jako pasażer), pierwszą miłość z lat szkolnych (nieodwzajemnione uczucie do popularnej wówczas w kinach aktorki Elżbiety Barszczewskiej), czas wolny (lubił spać, chodzić po górach i oglądać francuskie komedie), ulubioną książkę (Lalka Bolesława Prusa), poezję (zapożyczał tytuły swoich książek z fragmentów lubianych wierszy), zwierzęta (lubił psy, a nawet wspomniano o psie, który „korespondował” listownie z Władysławem Bartoszewskim) lub słodycze (czekolada, chałwa, ciasteczka od Bliklego). „Profesora bawiło, gdy rysowano jego karykatury. Na wystawie karykatur zorganizowanej przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu znajduje się także rysunek, przedstawiający Władysława Bartoszewskiego obejmującego Polskę, jego największą miłość” – zakończyła rozmowę Elżbieta Sobótka.

Uczestnicy święta szkoły obejrzeli także m.in. fragmenty filmu „Droga” Witolda Beresia i zapoznali się z brawurowymi występami szkolnego zespołu hiphopowego z repertuarem „Naughty numbers”.

W kuluarowych rozmowach uczniowie wyznali, że postarają się nieco bardziej życzliwym okiem zerknąć na karty Pana Tadeusza, skoro - jak dowiedzieli się z opowieści ze sceny – brnąc przez kolejne księgi tego właśnie niełatwego utworu pierwsze czytelnicze kroki stawiał Patron ich szkoły."