Śladami Władysława Bartoszewskiego

15/06/2018

Wczoraj kolejna grupa uczniów wyruszyła śladami Władysława Bartoszewskiego. Na trzeci już spacer ulicami Warszawy podążyli w towarzystwie znakomitych przewodników: Marcina Barcza i Elżbiety Sobótki.

 

Przebieg spaceru relacjonuje już tradycyjnie Marcin Barcz, wieloletni współpracownik Profesora i nasz najlepszy przewodnik:

 

"Wizytą w Muzeum Książki Dziecięcej w Bibliotece m.st. Warszawy zakończył się w czwartek, 14 czerwca 2018 r. kolejny (trzeci już) spacer uczniów Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Bartoszewskiego po warszawskich śladach patrona szkoły. Wyprawa – wyposażona w archiwalną mapę Warszawy - wyruszyła sprawdzoną trasą z placu Unii Lubelskiej. O opowieści dotyczące nie tylko postaci bohatera spaceru, lecz także historii odwiedzanych miejsc zadbała Elżbieta Sobótka.

 

Przy dawnym miejscu zamieszkania 8-letniego Władysława Bartoszewskiego (ul. Flory 7) okazało się, że jeden z młodych uczestników marszu z adresem tym związany jest własnymi „dramatycznymi” doświadczeniami regularnych wizyt w mieszczącym się tam obecnie gabinecie dentystycznym.

 

Pod budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich na spacerowiczów kolejny raz czekali dawni współpracownicy Władysława Bartoszewskiego – Monika Partyka i Andrzej Cybulski. Uczniowie mieli okazję obejrzeć oryginalny kalendarz z odręcznymi wpisami patrona szkoły -  komisyjnie sprawdzono, co Władysław Bartoszewski robił 14 czerwca 2013 roku (był w Krakowie i Oświęcimiu na posiedzeniu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej). Otrzymali także opowiadanie sensacyjne, nawiązujące do historii Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych, mieszczącego się w latach międzywojennych w dzisiejszej siedzibie Rządu.

 

Następnie marsz przedefilował zgodnie z protokołem dyplomatycznym pod oknami gabinetu ministra spraw zagranicznych w Alei Szucha (gdzie Władysław Bartoszewski urzędował dwukrotnie: w 1995 r. i w latach 2000 – 2001), by zatrzymać się na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji – tutaj uczniowie obejrzeli fotografie i oryginalne dokumenty (m.in. prawdziwą niemiecką kenkartę) z czasów okupacyjnych, gdy w miejscu tym miała siedzibę hitlerowska tajna policja.

 

 

Kolejnym przystankiem na trasie była wystawa poświęcona konspiracyjnej Radzie Pomocy Żydom, dostępna do zwiedzania na parkanie dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (dziś Ministerstwa Sprawiedliwości) w Al. Ujazdowskich (róg ul. Koszykowej). Tutaj uczniowie odnaleźli cytaty i fotografie Władysława Bartoszewskiego. Obejrzeli także fotografie zachowanych w budynku cel więziennych z czasów stalinowskich.

 

 

Pochód skierował się następnie w stronę Biblioteki Publicznej. W ramach wielkiego finału uczestnicy rozwiązali krzyżówkę, otrzymali dyplomy oraz naklejki (i pamiątkowe książki), a także zwiedzili Czytelnię Varsavianów im. Władysława Bartoszewskiego, gdzie przyjęła ich sprawująca opiekę nad zbiorami Joanna Jaszek-Bielecka z pracownikami Biblioteki. Nie zabrakło kolejnych osobistych akcentów – jeden z uczestników spaceru okazał się regularnym użytkownikiem Biblioteki. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia historycznej Czytelni im. Stanisławów Kierbedziów. Elżbieta Sobótka przypomniała również wojenną kartę z dziejów Biblioteki, w której podczas Powstania Warszawskiego znalazła schronienie radiostacja „Błyskawica”.

 

Wzmocnieni czekoladowymi piernikami (i obładowani prezentami) spacerowicze powrócili do szkoły (na zasłużony obiad) tramwajem z placu Konstytucji."

 

Kolejne spacery, nową trasą, już po wakacjach!   

 

Please reload

Ostatnio dodane

Please reload

Archiwalne

Please reload

Artykuły

Please reload

Tęczowy Ogród © 2018    Created by eMarketerka 

Wszystkie teksty, zdjęcia oraz inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim firmy Tęczowy Ogród sp. z o.o.

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia firmy Tęczowy Ogród sp. z o.o. jest zabronione.

  • Facebook - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle

22 848 04 35

Warszawa, ul. Radarowa 6