top of page

Ukraińskie dzieci w naszej szkole

Tydzień temu przyjęliśmy do naszej szkoły i otoczyliśmy opieką grupę 20 ukraińskich uczniów, zapewniając im darmową pomoc i edukację. Zależy nam na tym, żeby dzieci czuły się u nas bezpiecznie i uzyskały choćby namiastkę normalności w tej trudnej sytuacji. Chcemy im to zapewnić poprzez stworzenie stałego planu dnia, ciepłych posiłków i życzliwości ze strony społeczności szkolnej.


Zatrudniliśmy również trzy nauczycielki z Ukrainy, które sprawują opiekę nad dziećmi i pomagają w edukacji. Staramy się, żeby dzieci czuły się u nas jak najlepiej i optymalnie wykorzystały na naukę czas, który pozostał do końca roku szkolnego. Dzieci otoczyli również opieką szkolny psycholog i pedagog.


Ze względu na bardzo słabą znajomość języka polskiego większość dzieci nie mogła dołączyć do zajęć w klasach. Stworzyliśmy więc dla nich oddziały przygotowawcze, w których uczą się: języka polskiego, przyrody, matematyki, historii, kultury polskiej oraz języka angielskiego. Dzieci uczestniczą również w zajęciach wychowania fizycznego. Chociaż kładziemy duży nacisk na naukę języka polskiego, umożliwiamy również ukraińskim uczniom kontynuację nauki w rodzimych szkołach, poprzez udział w zdalnych zajęciach.


Oprócz typowych zajęć edukacyjnych, raz w tygodniu staramy się organizować dzieciom wyjścia do kina, muzeum, parku itp. Są to dla nich bardzo potrzebne i wyczekiwane chwile wytchnienia, dające namiastkę normalności. Na początek dzieci z opiekunami wybrały się do Kina Helios na film "Kosmiczny mecz" z dubbingiem w języku ukraińskim.Commentaires


bottom of page