top of page

Konkurs Cosmic Challenge - nagroda


Rok temu Filip W. , obecnie uczeń klasy 8B, zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie "Cosmic Challenge". Pod koniec wakacji Filip wraz z pozostałymi laureatami odebrał nagrodę w postaci wizyty w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć skonstruowane przez Polaków satelity naukowe BRITE-PL – Heweliusz i Lem, które zostały wystrzelone w kosmos przy użyciu wyrzutnika, również skonstruowanego przez Polaków.


Projekt BRITE (Brite Target Explorer) opiera się na międzynarodowej współpracy, mającej na celu zbieranie danych astronomicznych na temat oscylacji jasności gwiazd, większych i gorętszych od Słońca. Instytucje z Austrii, Kanady i Polski uczestniczyły w wykonaniu nanosatelitów tworzących konstelację 5 satelitów BRITE prowadzących nieustanne obserwacje i pomiary fotometryczne gwiazd. Polski satelita Lem został wystrzelony z Rosji w 2013 roku, a Heweliusz z Chin w 2014 roku.


W Centrum Badań Kosmicznych laureaci mieli również możliwość obejrzenia innych urządzeń skonstruowanych przez Polaków i wykorzystywanych w różnych misjach kosmicznych, m.in. mających na celu sondowanie komet i eksplorację księżyca. Jednym z takich wynalazków jest unikatowy penetrator geologiczny KRET, zaprojektowany z myślą o umieszczeniu go na pokładzie księżycowych lądowników w ramach inicjatywy International Lunar Network, będącej projektem NASA i agencji kosmicznych z kilku krajów. Ważący zaledwie 0,5 kg KRET, mogąc wnikać na głębokość nawet kilku metrów, ma służyć poznaniu struktury i historii Księżyca.


Raz jeszcze gratulujemy Filipowi i trochę zazdrościmy wspaniałej nagrody!


Comments